13
Eki

Diş Ağrısı

Diş ağrısı; diş etlerinin iltihaplanması, diş minesinin aşınması,  diş çürümesi veya bunlara benzer çeşitli sebeplerden kaynaklanabilir.

diş-ağrısı-tedavisi
diş-ağrısı-tedavisi

Diş ağrısı, neredeyse herkesin hayatının bir veya daha çok döneminde karşılaştığı bir rahatsızlıktır. Halk arasında genel görüş, diş ağrılarının sıradan ağrılar olduğu yönündedir ve bu sebeple dayanılmaz bir hale gelinceye kadar diş doktoruna gitmek ertelenir. Ayrıca yine aynı görüş sebebiyle

11
Eki

Bruksizm - Diş Gıcırdatması

Bruksizm, uyku sırasında dişleri sıkmak, gıcırdatmak ve çeneyi kenetlemektir. Bu normal olmayan bir durumdur ve oldukça rahatsız edici bir ses ortaya çıkar. Uyku sırasındaki diş gıcırdatma o kadar sesli olur ki, kişi uyanıkken aynı sesi çıkaramaz. Çağımızın hastalığı olan stresin diş gıcırdatmanın en önemli nedeni olduğu düşünülmektedir.

bruksizm-diş-gıcırdatması
bruksizm-diş-gıcırdatması

Bruksizmin (diş gıcırdatması) oluş nedenleri hakkında çeşitli görüşler vardır. Bazı araştırmacılar

10
Eki

Ağız Kokusu

Hastalarımızın çoğunlukla şikâyet ettiği en önemli konu ağız kokusudur. Halitosis olarak adlandırılan bu durum, ağız içinden kaynaklanabileceği gibi çoğu zaman da ağız içinden kaynaklanmayan ya da sistemik rahatsızlıklara bağlı olarak gelişebilir.

 

ağız kokusu
ağız kokusu

Ağız kokusunun en önemli nedeni;

02
Eki

Aft

aft - ağız yarasıAft- Ağız Yarası

 

Bu hafta çoğu insanın sıklıkla yaşadığı bir sorundan bahsedeceğim. Ağzınızda konuşmanıza ve yemek yemenize engel olacak kadar şiddetli ağrıya yol açan, dilde, yumuşak damakta, dudak ve yanakların iç kısımlarında görülen küçük, yüzeysel ülserlere Aft ( Aftöz Lezyon ) denir.

Aftlar, ya bir tane majör olarak ya da birkaç tane minör olarak ağızda bulunurlar. Yaklaşık 5 - 10 gün

04
Eki

Sütün Zararları

Sütün birçok faydasının olduğunu biliyoruz. Peki, fazla alındığında zararlı olabileceğini biliyor muyuz?

Sütün Zararları
Sütün Zararları

Aileler tarafından fark edilmeyen, ancak her iki çocuktan birinde görülen demir eksikliğinin, beyin gelişimi ve öğrenmeyi olumsuz etkilediği vurgulanıyor.

21
Eyl

Neden Diş Taşlarımızı Temizletmeliyiz?

Diş taşı diş yüzeyinde biriken artıkların zamanla sertleşmesiyle meydana gelen  oluşumdur. Eğer düzenli fırçalama yapılmazsa biriken bu artıklar daha da büyür ve taş  yüzeyinde yeni plaklar oluşur. Diş taşı pürüzlü bir yapıya sahip olduğundan plak ve bakteri oluşumu için uygun bir ortam yaratır sonuç olarak üzerinde diş taşı olan dişte ve dişi çevreleyen kemik dokusunda hasarlar meydana gelecektir. Kanayan ve kırmızı bir diş eti, diş eti çekilmeleri, dişi çevreleyen kemik dokusunda erimeler diş taşının sebep olduğu durumlardır.

diştaşı-temizliği-vefadent-ümraniye
diştaşı-temizliği-vefadent-ümraniye
11
Ağu

Sık Sorulan Sorular

Soru 1 : Arka dişlerimin üzerinde ince siyah çizgiler var acaba bunlar çürük mü?


İnce çizgi olarak görülen lekeler genelde çürük başlangıcının işaretidir. Fırçanın ve tükürüğün temas etmediği çok derin girintileri olan bölgelerde yüksek oranda görülür. Eski bir tedavi yöntemi olan çürüğün büyümesini bekleyip dolgu yapmak, modern diş hekimliğinde kabul görmemektedir. Böyle bir durumda çürüğü boyayarak tespit etme özelliği olan sıvılar ile diş boyanır ve çürüklerin başlangıç noktaları büyütme özelliği olan cihazlar (loop veya mikroskop) ile tespit edilir.Fissurotomi denilen bu teknikte amaç dişin ayni bölgeden tekrar çürümesini engellemek ve dişin dışarıdan bakınca noktasal görünen fakat derinlerde buzdağı gibi büyüyerek ilerlemesini engellemektir. 

Yazan
Yayınlandığı Kategori VEFADENT Hakkında
12
Ağu

HASTA HAKLARI

 1. Hizmetten genel olarak faydalanma: 
Adalet ve hakkaniyet ilkeleri çerçevesinde sağlıklı yaşamanın teşvik edilmesine yönelik faaliyetler ve koruyucu sağlık hizmetlerinden faydalanmaya,

2. Eşitlik içinde hizmete ulaşma: 
Irk, dil, din ve mezhep, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, ekonomik ve sosyal durumları dikkate alınmadan hizmet almaya,

Yazan
Yayınlandığı Kategori Ağız ve Diş Sağlığı Hakkında
09
Ağu

Sağlık Turizmi

Sağlık turizmi ile, hm ziyarat ve çok uygun fiyatlara diş tedavilerinizi yaptırabilirsiniz. iletişime geçiniz

.

https://www.youtube.com/watch?v=5s3kSD4JIrI

 

Yazan
Yayınlandığı Kategori Ağız ve Diş Sağlığı Hakkında