Telefon Atakent Şube
Telefon Çamlıca Şube
Sağlıklı Dişler Sizi Bekliyor...

Aft

Bu hafta çoğu insanın sıklıkla yaşadığı bir sorundan bahsedeceğim. Ağzınızda konuşmanıza ve yemek yemenize engel olacak kadar şiddetli ağrıya yol açan, dilde, yumuşak damakta, dudak ve yanakların iç kısımlarında görülen küçük, yüzeysel ülserlere Aft ( Aftöz Lezyon ) denir.

Aftlar, ya bir tane majör olarak ya da birkaç tane minör olarak ağızda bulunurlar. Yaklaşık 5 – 10 gün

kadar sürer. Hasta ağrı, yanma hatta en yakın kısımda lenf bezindeki şişlikle farkına varır. Özellikle majör aftlarda belirgin bir görünüm vardır. Zımba deliği görüntüsü dediğimiz sanki zımbayla delinmiş gibi bir yuvarlak sınır ve yüzeyi beyaz bir ülserasyon tabakası görülür.

En önemli nedenleri; stres, sıkıntı, üzüntü, travma, asitli yiyecekler (domates, turunçgiller, vs.), vücut direncinde düşme sayılabilir. Bayanlarda menstruasyon evresinden önce de görülebilir.

Uçuğu oluşturan bir virüs ya da bakteri olmadığı için bulaşıcı bir durum değildir. Afta neden olan ilaçlar, Romatizma ilaçları, kalsiyum kanal blokerleri, ACE inhibitörleridir. Ayrıca Behçet Hastalığı, Ailesel Akdeniz Ateşi, Bağırsak hastalıkları, bağışıklık yetmezliğinde de aftlar görülür.

Tedavi direkt olarak rahatsızlık verici durumların ortadan kaldırılması ve enfeksiyondan korunma ile olur. Hastaya ayrıca şikâyetlerini azaltmaya yönelik ilaçlar verilir. Bir kortikostroid ve gargara hastanın şikâyetlerinin azalmasında faydalı olur.