Telefon Atakent Şube
Telefon Çamlıca Şube
Sağlıklı Dişler Sizi Bekliyor...

Ağız Kokusu

Hastalarımızın çoğunlukla şikâyet ettiği en önemli konu ağız kokusudur. Halitosis olarak adlandırılan bu durum, ağız içinden kaynaklanabileceği gibi çoğu zaman da ağız içinden kaynaklanmayan ya da sistemik rahatsızlıklara bağlı olarak gelişebilir.

Ağız kokusunun en önemli nedeni;

kötü ağız hijyeni, diş eti rahatsızlıkları ve çürüklerdir. Ağızda bulunan bir çürük, plak, diş taşı, kanamalı diş eti, iltihaplı dişeti gibi durumlarda ağızda koku mutlaka olacaktır.

Düzenli fırçalama yapılmadığında ağızda kalan yiyecek artıkları bakteri birikimine neden olacak ve sonrasında çürük, kanamalı diş eti, plak oluşumu gözlenecektir. Sonrasında koku kaçınılmazdır.

Özellikle sabahları hissedilen ağız kokusu, gece boyunca tükürük akışının azalmasına bağlı olarak görülür. Bu durum geçicidir ve kahvaltıdan sonra tükürük salgısının artmasına bağlı olarak düzelir.

Alkol ve sigara ağız kokusu nedenlerindendir. Sigara kullanımı, ayrıca dişeti hastalıklarına da yol açar. Soğan, sarımsak, baharatlı yiyeceklerin alınmasından sonra hissedilen koku ise geçicidir ve yiyeceklerin kullanılmasından bir süre sonra geçer.

Ağızdan kaynaklı olmayan nedenlerin başında ise bademcik iltihapları, burun ve sinüs hastalıkları gelir. Hasta ağız kokusuyla diş hekimine gelir, ağız içi muayeneden sonra bir sorun tespit edilemiyorsa KBB uzmanına danışılması gerekmektedir. Özellikle kronik sinüs hastalıklarına bağlı olarak oluşan geniz akıntısı kokuya neden olmaktadır. Burunla ilgili sorunlara bağlı olarak hasta ağız solunumu yapıyor ise ağız kuruluğu meydana gelecek ve yine koku oluşacaktır.

Kemoterapi gören ve şekeri olan hastalarda ise sistemik rahatsızlıklarına bağlı olarak ağız kokusu görülür. Ağız kuruluğu yine ana nedendir.

Mide problemleri de diğer önemli nedenlerden biridir. Mideden salgılanan fazla asit ağızda birikeceğinden kokuya neden olacaktır.

Ağız kaynaklı kötü kokunun tedavisi ağızda bulunan etkenin ortadan kaldırılmasıyla son bulur. Çürük diş tedavi edilir ya da çekilir, diş taşları temizlenir.

Sistemik nedenlerle olan kokuda ise uzman doktora başvurulur ve gerekli tedavi uygulanır.