Telefon Atakent Şube
Telefon Çamlıca Şube
Sağlıklı Dişler Sizi Bekliyor...

Diş Ağrısı

Diş ağrısı; diş etlerinin iltihaplanması, diş minesinin aşınması,  diş çürümesi veya bunlara benzer çeşitli sebeplerden kaynaklanabilir.

Diş ağrısı, neredeyse herkesin hayatının bir veya daha çok döneminde karşılaştığı bir rahatsızlıktır. Halk arasında genel görüş, diş ağrılarının sıradan ağrılar olduğu yönündedir ve bu sebeple dayanılmaz bir hale gelinceye kadar diş doktoruna gitmek ertelenir. Ayrıca yine aynı görüş sebebiyle bilinçsiz olarak ağrı kesici kullanımının ve çok çeşitli yöntemlerin en sık görüldüğü ağrı türlerinden biridir.

Diş ağrılarının genel sebepleri:
Diş minesindeki aşınmalar
Dişetindeki hastalıklar
Dişteki çürükleri ve diş apseleri
Gömülü Dişler (yirmi yaş dişleri)
Sinüzit vb ağız dışı hastalıklar

Diş ağrılarının sebepleri arasında en sık görülen dişteki çürüklerdir. İnsanların %97’sinde diş çürüklerine rastlanmaktadır. Bu durum özellikle yetersiz ağız bakımı veya kötü ağız hijyeninden kaynaklanmaktadır. Ağızın içinde üreyen bakteriler, unlu ve şekerli yiyecek kalıntıları ile asit oluşturur ve bu da, dişin koruyucu tabakasını zayıflatarak çürüklere sebep olur.

Diş ağrıları sıklıkla zonklama biçiminde ve son derece rahatsız edici bir biçimde hissedilir. Ağrı giderek artar ve bazen dayanılmaz bir hal alır. Özellikle apse gibi iltihabi bir durum mevcutsa dışarıdan fark edilecek kadar şişliklere sebep olabilir. Sıcak – soğuk hassasiyeti ve dişe bastırınca hassasiyet artar. Dişlerde minik kırılmalar görülebilir.

Diş ağrısı başladığında zaman kaybetmeden bir diş hekimine gitmekte yarar vardır. Çünkü diş ağrısı sebeplerinden de anlaşılacağı gibi, ağrı kendi kendine geçme özelliği göstermez ve tedavi gerektirir.

Diş Ağrısı Tedavisi (diş ağrısına pratik çözümler)
• Kesinlikle ağrıyan diş üzerine ASPİRİN ya da herhangi bir ağrı kesici ilaç uygulanmamalıdır. Kimyasal yapıları sebebi ile bu gibi ilaçlar dişetinde ve çevredeki yumuşak dokularda tahrişlere sebep olabilmektedir. Bu da diş ağrısının yanında ekstra bir ağrının oluşmasına sebep olacaktır.
• Ağrıyan diş üzerinde ve dişlerin arasında bulunan gıda artıkları, diş fırçası ve diş ipi kullanılarak temizlenmeli ve yarım su bardağına yarım çay kaşığı tuz ilave ederek karıştırılmalı ve bu tuzlu su ile ağız iyice çalkalanmalıdır.
• Diş hekimine gitmeden önce ağrı kesici bir ilaç alınabilir.
• Eğer iltihap nedeni ile yüzde şişlik oluşmuşsa o bölgeye soğuk kompres yapılmalıdır.
• Diş üzerinde çürük nedeni ile oyuk oluşmuşsa buraya çok az karanfil yağı (eugenol) emdirilmiş pamuk konulabilir. Eugenol ağrının hafiflemesini sağlayacaktır. Ancak, bu işlemi yaparken eugenol ün diş etine sızması önlenmelidir. Çünkü karanfil yağı da yumuşak dokuları tahrip edici özelliğe sahiptir.
• Bir an önce diş hekimine başvurulmalıdır.

Sağlık ve mutlulukla kalın…