Telefon Atakent Şube
Telefon Çamlıca Şube
Sağlıklı Dişler Sizi Bekliyor...

Neden Diş Taşlarımızı Temizletmeliyiz?

Diş taşı diş yüzeyinde biriken artıkların zamanla sertleşmesiyle meydana gelen  oluşumdur. Eğer düzenli fırçalama yapılmazsa biriken bu artıklar daha da büyür ve taş  yüzeyinde yeni plaklar oluşur. Diş taşı pürüzlü bir yapıya sahip olduğundan plak ve bakteri oluşumu için uygun bir ortam yaratır sonuç olarak üzerinde diş taşı olan dişte ve dişi çevreleyen kemik dokusunda hasarlar meydana gelecektir. Kanayan ve kırmızı bir diş eti, diş eti çekilmeleri, dişi çevreleyen kemik dokusunda erimeler diş taşının sebep olduğu durumlardır.

Halk arasında genel olarak dişlerin ve diş taşlarının temizletilmesinin daha çok diş taşına neden olduğu bilinir. Bu tamamen yanlış bir düşüncedir. Bulunduğu ortama zarar veren bir etkenin temizlenmesinin yararı vardır, diş taşlarının temizlenmesinin hem diş etinin hemde diş dokularının iyileşmesinde ayrıca yararı vardır.

Hastalar genellikle “Dişlerimi temizlettim, eskisinden daha çok taş oldu” diye şikayetlerini dile getirirler. Diş taşları temizlendikten sonra dişler arasında oluşan boşluklar, gıda ve bakteriler için çok iyi ortam olmuşlardır. Eğer  hastamız seanstan sonra düzenli ve doğru fırçalamayı yapmazsa, bu boşluklarda gıda ve bakteriler birikeceği için daha hızlı taş oluşumu gözlenecektir.

Temizletme işlemi sırasında diş yüzeyinde oluşan minimal zedelenme, kesinlikle dişin tolere  edeceği düzeydedir ve diş dokusuna zarar verecek boyutta değildir. Bu  işlem en az 6 ay arayla tekrar edilebilir.

Dişle ilgili her türlü sorununuzda ,kulaktan dolma bilgilerle davranmayıp en yakın bir diş hekimine başvurmanız en doğrusudur.