Telefon Atakent Şube
Telefon Çamlıca Şube
Sağlıklı Dişler Sizi Bekliyor...

Kompozit Dolgu – Diş Renginde Dolgular

Kompozit dolgular :

Çürümeden, çatlaklardan, kırıklardan vb. Etkilenen bir dişi onarmak için kompozit (diş renginde) dolgu kullanılır. Dişin çürümüş veya etkilenen kısmı çıkarılır ve daha sonra bir kompozit dolgu ile doldurulur.

Her biri kendi avantajları ve dezavantajları olan birçok dolgu malzemesi türü vardır. Siz ve diş hekiminiz dişlerinizi restore etmek için en iyi seçenekleri tartışabilirsiniz. Gümüş amalgam dolgular ile birlikte, kompozit dolgular günümüzde en yaygın kullanılanlardır. Kompozit dolgular diş renginde olduğu için mevcut dişlerin rengiyle yakından eşleştirilebilir ve ön dişlerde veya dişlerin daha görünür alanlarında kullanım için daha estetiktir.

Çoğu dental restorasyonda olduğu gibi, kompozit dolgular kalıcı değildir ve bir gün değiştirilmesi gerekebilir. Çok dayanıklıdırlar ve uzun yıllar, size uzun süre kalıcı ve güzel bir gülümseme vereceklerdir.

Kompozit dolgu nedenleri:

  • Kırık dişler
  • İki diş arasındaki boşluğu kapatmak
  • Çatlak veya kırık dişler
  • Çürük dişler
  • Aşınmış dişler

Kompozit dolgular nasıl yerleştirilir?

Kompozit dolgular genellikle bir randevuda yerleştirilir. Diş uyuşuk iken diş hekiminiz gerekirse çürümeyi giderir. Çürük alan  daha sonra tamamen doldurulacak ve yeni dolgu yapılmadan önce dikkatlice hazırlanacaktır. Çürüme, diş sinirine yakınsa, ek koruma için özel bir ilaç uygulanacaktır. Kompozit dolgu daha sonra, dişinizi orijinal şekli ve işlevine geri döndürecek şekilde tam olarak yerleştirilecek, şekillendirilecek ve cilalanacaktır.

Kompozit dolgular ilk kez yerleştirildiğinde, sıcak ve soğuğa duyarlılık hissetmek normaldir, ancak bu, dişiniz yeni dolguyu alıştırdıktan kısa bir süre sonra azalacaktır.
Tedavinizin sonunda size bakım talimatları verilecektir. İyi ağız hijyeni uygulamaları, yeme alışkanlıkları ve düzenli diş hekimi ziyaretleri, yeni dolgularınızın yaşamında size yardımcı olacaktır.