Telefon Atakent Şube
Telefon Çamlıca Şube
Sağlıklı Dişler Sizi Bekliyor...

Poliklinik İmkanlarımız

PANORAMİK RÖNTGEN

Polikliniklerimiz bünyesinde Panoramik Röntgen cihazları mevcuttur.

Panoramik röntgen cihazları, ağız içindeki kist, tümör, dişlerdeki çürük v.b. gibi rahatsızlığa sebebiyet veren oluşumları noktasal olarak tesbit etmemizi sağlar.

Panoramik Röntgen cihazları sayesinde, hastalarımızın ağız ve diş hastalıklarının, çok daha hızlı ve doğru biçimde teşhis ve tedavisi planlanmakta ve uygulanmaktadır.

 

 

 

DİJİTAL PERİAPİKAL RÖNTGENLER

Sindirim sistemi adına en önemli yer kuşkusuz dişlerdir. Besinlerin sindiriminde en büyük katkı onlardadır. Dışarıdan sert bir görünme verse de, tabakada bazı sorunlar olması doğaldır. Bu sorunlar kişiye diş duyarlılığı, sızısı, ağrısı, iltihabı, çürüğü şeklinde geri döner. Bazı durumlarda ise iltihap dişin ölümü ile bile sonuçlanabilir. Dişlerin sağlıklı olması demek tedavi edilmesi demektir. Bütün bunlar muayene tespitinde ortaya çıkan ince detaylardır. Bu gibi durumları tespit adına diş için röntgen istenmektedir. Periapikal kelime anlamı olarak nedir denildiğinde; kök ucunun etrafındaki bölgedir.

Periapikal röntgen yani diş röntgeni diş, çene kemikleri, diş eti seviyesinin durumunun X ışını yardımı ile radyolojik görüntü alınma halidir. İki çeşit diş röntgeni vardır. Bunlardan birincisi tüm ağzın ve dişlerin göründüğü panoramik röntgen diğerinde dişlerin tek tek görüldüğü periapikal röntgendir. Diş röntgenleri genelde tedaviye başlamadan önce teşhisi rahat yapabilmek adına ve tedavinin aşamalarında emin olmak adına istenir. Tedavi sonrasında da kontrol amaçlı istenen bir durumdur. Periapikal röntgen hamilelik esnasında çekilmemelidir. Bebeğin zarar göre ihtimali çok az gibi görünse de, gebelik boyunca kurşun önlük tercih edilse bile yapılmaması gereklidir.

FOSFOR PLAK CİHAZI

Hasta ağzına yerleştirilen fosfor plaklar üzerine aktarılan x-ray görüntüleri tarayıcı tarafından, fosfor plağın ebatına göre yüksek hızda taranır. Elde edilen dijital intraoral görüntüler bilgisayar ortamına oldukça yüksek çözünürlükte aktarılır. Dijital fosfor plaklar esnektir, ince ve kablosuzdur. Fosfor plak sistemi esnek olduğu için intraoral bölgede istenilen açılarda yerleştirilebilir. Fosfor plak, uygun ve hassas görüntüler elde etmeyi sağlar. Fosfor plakların üzerinde bulunan X-ray görüntüleri silinebilir.

Otomatik silme özelliği sayesinde fosfor plakların uzun süreler sağlıklı kullanımı mümkün olmaktadır. Fosfor plaklar ile radyolojik incelemelerde, sensörlerin aksine görüntü alımı sırasında kablo ve elektrik gibi ekstra uğraşlara gerek duyulmaz. Görüntüler çekildikten sonra, plakalar bir işlemciye benzeyen bir makineye taşınır. Sisteme bağlı olarak, plakalar ya bir yuvaya sokulur ya da bir tambur üzerine yerleştirilir ve daha sonra makine çalıştırılır. Görüntüler elde edildikten sonra, şablondaki uygun konumlarına tıklayıp yazılımda sürükleyerek görüntüleri monte etmek mümkündür. Bu işlem, sensörlerin anlık görüntülerinden önemli ölçüde daha yavaş olsa da, filmden hala daha hızlıdır.

 

 

SON TEKNOLOJİK İMKANLAR

VEFADENT Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniklerimizde, sağlık alanındaki en güncel gelişmeleri ve son teknolojileri takip ediyoruz.

Siz değerli hastalarımıza, çok daha hızlı ve kaliteli bir tedavi hizmeti verebilmek için, makine, araç-gereç, teçhizat ve ekipmanlarımızı sağlık alanındaki son gelişmeler ışığında güncelliyoruz.