Telefon Atakent Şube
Telefon Çamlıca Şube
Sağlıklı Dişler Sizi Bekliyor...

Sıkça Sorulan Sorular

Arka dişlerimin üzerinde ince siyah çizgiler var acaba bunlar çürük mü?

İnce çizgi olarak görülen lekeler genelde çürük başlangıcının işaretidir. Fırçanın ve tükürüğün temas etmediği çok derin girintileri olan bölgelerde yüksek oranda görülür. Eski bir tedavi yöntemi olan çürüğün büyümesini bekleyip dolgu yapmak, modern diş hekimliğinde kabul görmemektedir. Böyle bir durumda çürüğü boyayarak tespit etme özelliği olan sıvılar ile diş boyanır ve çürüklerin başlangıç noktaları büyütme özelliği olan cihazlar (loop veya mikroskop) ile tespit edilir.Fissurotomi denilen bu teknikte amaç dişin ayni bölgeden tekrar çürümesini engellemek ve dişin dışarıdan bakınca noktasal görünen fakat derinlerde buzdağı gibi büyüyerek ilerlemesini engellemektir.

Dişlerimi her gün florlu diş macunları ile düzenli olarak fırçalıyorum sizce ağız bakımım yeterli mi?

“Florur” olarak adlandırılan, diş macunlarında ve içme sularında yeterli miktarda olan bileşen dişin sadece en dış tabakasının çürümesini engeller. Eğer bir başlangıç çürüğünüz veya ara yüz çürüğünüz var ise dışarıda çürümeyen bir katman olur fakat derinlerde çürük ilerlemeye devam eder.
Çürüksüz bir ağız, doğru ağız bakımı, doğru diş fırçalama, ara yüz temizliği ve 6 ayda bir doktor kontrolü ile tam olarak sağlanabilir.

Dişimde büyük bir çürük var. Neredeyse dişim hiç görünmüyor. Acaba çektirip implant mı yaptırmalıyım? Dişim çekilmeden tedavi olabilir mi?

Eğer röntgende dişinizin kökünde bir kist görünmüyorsa ve dişinizi çevreleyen kemik ileri düzeyde zarar görmediyse tedavi mümkündür.
Dişiniz kırık olsa bile, modern yapıştırıcılar (resin simanı) ve fiber post (eskiden kullanılan küçük vida benzeri pimler yerini fiber posta bırakmıştır) denilen materyal ile güçlendirilir. Daha sonra üzerine porselen kuron ya da ya da porselen onlay yapılabilir. Hekiminiz muayene sırasında size doğru tedavi tekniğini söyleyecektir.

Zirkonyum porselen nedir? Gerçekten en estetik duran porselen çeşidi midir?

Zirkonyum ilerleyen teknolojiyle beraber metal porselenlerin yerini almaya başlamıştır. Artık metal altyapıların neden olduğu doğal olmayan porselen kaplamalar ve dişetlerine yakın yerlerde olan siyah gölge zirkonyum sayesinde ortadan kalmıştır. Fakat zirkonyum çoğunlukla diş eksiği olan yerlerde köprü yapmak için kullanılır. Tek diş için yapılacaksa veya çok fazla diş tek tek yapılacaksa zirkonyum yerine altyapısı olmayan pres porselen veya bilgisayar teknolojisiyle tasarlanıp biçimlendirilen tam estetik kuronlar önerilir. Bu porselenler daha doğal görüntü sağlayabilir.

Ön dişlerime porselen yaptırmak istiyorum fakat, güldüğüm zaman gülüşümün güzel, beyaz ve kendi dişim gibi gözükmesini istiyorum. Hangi tedavi tekniği benim için en sağlıklıdır?

Eğer ön dişlerinize ilk defa porselen yaptırmayı düşünüyorsanız porselen “laminat veneerler” sizin için en koruyucu tedavi şeklidir. Porselen “laminat veneerlerlerde” dişler çok az miktarda kesilir, diş etlerinize mümkün oldukça yaklaşmamaya özen gösterilir ve ayrıca dişlerinizin arka bölgesi kesilmediği için diliniz temas ettiği yerlerde yabancılık çekmezsiniz.

Kaplamalarımın altının sızladığını hissediyorum ve ağzıma kötü bir tat geliyor. Kaplamalarımı değiştirmem gerekiyor mu?

Kaplamalarınız uzun süredir ağzınızda ise ve o bölgede sızlama veya kötü tat alma gibi sıkıntınız varsa mutlaka bir diş hekimine görünmeniz gerekmektedir. Detaylı muayene sonucu diş hekiminiz size kaplamalarınızı yenilemenin gerekli olup olmadığını söyleyecektir.

Ön dişlerim çarpık ve aralarında siyah noktalar var, bunlar çürük müdür?

Çarpık dişlerde yüksek oranda ara yüz çürüğü görülmektedir. Bunun sebebi o bölgenin iyi temizlenememesidir. Eğer siyah noktaların çürük olduğundan şüpheleniyorsanız, mutlaka diş hekiminize detaylı muayene yaptırınız. Modern dolgu yöntemleri ile çürükler başlangıç aşamasında tespit edilip dolgu yapılabilir.

Ön dişimde büyük bir kırık var buraya dolgu tutar mı? Kaplama yaptırmalı mıyım?

Yüksek oranda dişe yapışabilme özelliği olan “adeziv bonding” tekniği ile dolgunun dişe çok iyi bir şekilde yapışması mümkündür. Çok katmanlı çalışılan estetik dolgu tekniği ile doğal dişe en yakın görüntü elde edilir, dişinizi uzun süre rahatlıkla kullanabilirsiniz.